Adafruit HUZZAH32 – ESP32 Breakout Board
More Views
Availability: Out of stock
Description
Details
Comes fully assembled and tested, pre-programmed with ESP32 SPI WiFi co-processor firmware that you can use in CircuitPython to use this into a WiFi co-processsor over SPI + 2 pins. We also toss in some header so you can solder it in and plug into a solderless breadboard.
Here are specifications from Espressif about the ESP32:
  • 240 MHz dual core Tensilica LX6 microcontroller with 600 DMIPS
  • Integrated 520 KB SRAM
  • Integrated 802.11b/g/n HT40 Wi-Fi transceiver, baseband, stack and LWIP
  • Integrated dual mode Bluetooth (classic and BLE)
  • 4 MByte flash include in the WROOM32 module
  • On-board PCB antenna
  • Ultra-low noise analog amplifier
  • Hall sensor
  • 10x capacitive touch interface
  • 32 kHz crystal oscillator
  • 3 x SPI (only one is configured by default in the Feather Arduino IDE support)
  • 2 x I2C (only one is configured by default in the Feather Arduino IDE support)
  • 12 x ADC input channels
  • 2 x I2S Audio
  • 2 x DAC
  • PWM/timer input/output available on every GPIO pin
  • OpenOCD debug interface with 32 kB TRAX buffer
  • SDIO master/slave 50 MHz
  • SD-card interface support
TECHNICAL DETAILS
Revision History:
Product Dimensions: 44.0mm x 25.5mm x 4.8mm / 1.7" x 1.0" x 0.2"